06.05.2025 р. аспірант ІІ курсу спеціальності “Історія та археологія” Олег Кліщ провів цікаву лекцію на тему “Штучний інтелект в історичній науці” для магістантів спеціальності “Історія та археологія” ОП “Етнологія” та працівників кафедри.

Олег першу вищу освіту здобув у Національному університеті «Львівська політехніка» у сфері ІТ, комп’ютерні науки, штучний інтелект отримавши диплом Магістра з Управління проектами, другу освіту – ступінь магістра отримав за спеціальністю Історія та археологія ОП Етнологія ПНУ ім. В. Стефаника 2 роки назад. Під час навчання в аспірантурі він сміливо використовує штучний інтелект у роботі зі стародруками, архівними документами тощо. Таким чином Олег поєднує здобуту першу і другу освіту для навчання в аспірантурі і роботі над дисертацією у сфері етнології.

Лектор розповів студентам що таке штучний інтелект, його історію створення, ШІ в аналізі історичних текстів, як правильно застосовувати ШІ в студентській науковій роботі (статтях, дипломних, курсових роботах), робота з архівами, візуальна реконструкція, цифрове відтворення історії Венеції, штучний інтелект у Google Arts & Culture: новий вимір цифрової культури, ChatGPT-4 як помічник історика, штучний інтелект в цифровій гуманітаристиці та звернув особливу увагу на майбутнє ШІ в історичній науці.

“Штучний інтелект — це не виключно для технарів. Це інструмент, який уже зараз допомагає історикам аналізувати тексти, працювати з архівами, зберігати культурну спадщину. Усе це робить його надзвичайно цінним помічником у нашій гуманітарній сфері. У світових університетах зростає кількість курсів, що поєднують історію та цифрові технології. Наприклад, у 2022 році Гарвардський університет запустив курс ‘AI for Humanities’, який став хітом серед істориків.
Штучний інтелект відкриває нову епоху в історичній науці — цифрову, масштабну й міждисциплінарну. Його застосування в аналізі історичних текстів дозволяє ефективно обробляти великі масиви даних, відкривати нові інтерпретації та доповнювати класичні методи дослідження. Проте він вимагає критичного підходу, етичної уважності та тісної співпраці між істориками й технологами.
Штучний інтелект має величезний потенціал для розвитку історичної науки, особливо в аспектах аналізу великих обсягів даних, оцифровки джерел та візуалізації історичних подій. Завдяки застосуванню ШІ, історики отримують нові можливості для дослідження, аналізу та інтерпретації історії. Однак існують також виклики та етичні питання, які потребують уважного підходу. У майбутньому, ймовірно, ми станемо свідками подальшого розвитку інструментів, що інтегрують ШІ в історичну науку, що значно змінить спосіб, у який ми вивчаємо минуле” – говорить Олег Кліщ.
Щиро вдячні за корисну і цікаву лекцію!









